Kotol na drevo

V dnešnej dobe sú kotly na spaľovanie dreva už tak inovované a technologicky vyšperkované, že ich účinnosť – využitie tepla z paliva dosahuje úroveň do 90%. Ide o kotly so špecifickým spaľovaním, pomocou inštalovaného ventilátora, ktorý vháňa vzduch do kotla, čím vysušuje drevo alebo odsáva spaliny. kotol na drevo 1

Pre majiteľa tohto druhu kotla to prináša úsporu na spotrebe dreva, ktoré je už aj tak najlacnejším palivom a ak si viete nájsť č as a zrelaxovať pri štiepaní dreva, usporíte na prevádzkových nákladoch ešte viac.

Pre dosahovanie čo najväčšej účinnosti je vhodné:

  • drevo od priemeru 10 cm a vyššie rozštiepiť,
  • polená skladovať na mieste so zabezpečeným vetraním na slnku a chránenom proti dažďu,
  • kusové drevo stohovať na seba s prúdením vzduchu, ktorý bude odvetrávať vlhkosť.

Nevýhodou týchto kotlov na drevo bola vysoká náročnosť na obsluhu. Jednou z možností ako zabezpečiť optimálny výkon kotla a dosahovať nižšie náklady pri prevádzke, je nainštalovať zásobník tepla, ktorý zabezpečí plynulejšie vykurovanie.

zásobník biomasa 1Sú kotly na pevné palivá, ktoré sú určené na spaľovanie rôznych produktov ako sú drevo, brikety, pelety, koks, uhlie, možnosťou je použiť tzv. „nočné“ brikety, ktoré horia dlhšie hoci s nižšou účinnosťou. Vhodné je napríklad použiť zásobník na pelety, ktorý využíva gravitáciu pre ich nakladanie kotla.

Zásobník biomasaPre náročnejších užívateľov s voľným priestorom na uskladnenie tuhého paliva sú riešenia, ktoré už dosahujú úroveň komfortu ako pri plynových kotloch. Vhodnou úpravou priestoru na skladovanie s inštaláciou podávacieho systému zabezpečíte plynulé zásobovanie kotla.

V domoch sú kotly na pevné palivo využívané pomerne častejšie ako sekundárny zdroj tepla. Oveľa populárnejšie sú plynové kotly. No v súčasnej situácii sa zamýšľame nad situáciou s dodávkami plynu v budúcnosti a jeho každoročným zdražovaním. Vývoj kotlov na tuhé palivo sa nezastavuje a v súčasnosti sa nimi vykurujú veľké komerčné prievádzky.Wohnanlage_Elefantensiedl.tif

Pri voľbe vhodného kotla je potrebné zvoliť kotol s takým výkonom, aby z hľadiska veľkosti Vášho domu postačoval na jeho vykurovanie, resp. aby ho neprekuroval. Tým dosiahnete optimálny výkon, optimálne účty na prevádzku a nezníži sa Vám životnosť kotla.

Nedá sa byť odborníkom v každej oblasti, preto Vám veľmi radi pomôžeme s výberom toho najvhodnejšieho kotla pre Váš rodinný dom. Neváhajte nás kontaktovať cez náš formulár, ktorý je na začiatku tejto stránky, alebo nám zavolajte na číslo 051 / 7480 311.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Email this to someone