Ako správne vetrať

vetranie vykurovanieV zime vetrajte ráno, krátko 10 až 15 minút, ale intenzívne pri plne otvorených oknách, alebo balkónových dverách. Často vidíme otvorené okná celé doobedie, dokonca aj celý deň, pričom dochádza ku podchladzovaniu vetraných miestností aj budov. Aj tu platí fyzika o vyrovnávaní teplôt. Ak je vonku 29°C a chcete mať aj doma 29°C, pootvárajte všetky okná. No ak vo vnútri chcete 21°C, tak vetrajte vtedy, keď je vonku nižšia teplota. V lete je to možné ráno, alebo cez noc, ak Vám nevadí hluk pri spaní.

Slovenské klimatické podmienky umožňujú vetrať počas letného obdobia, pretože priemerná denná teplota vzduchu od júna do augusta je do 20°C.

V lete, či bývate v bytovom dome, alebo v rodinnom dome, vetrajte ráno maximálne 10 až 15 minút, ale intenzívne pri plne otvorených oknách resp. balkónových dverách.

Sú ľudia, ktorí sú zvyknutí nechávať otvorené okná aj po celý deň a tak ako v lete dochádza k prehrievaniu, tak v zime nastáva opačný efekt podchladenia miestností. V takomto prípade váš vykurovací systém nebude efektívny, ani keby ste investovali do najchytrejších technológii, ktoré nám poskytuje trh.

1.obrázok: www.freerangestock.com
2.obrázok: Priemerné teploty leta (T °C) na Slovensku v období rokov 1981-2010 (autor: Jozef Pecho)
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Email this to someone

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>