Ako si byť istý, že kúrenie je navrhnuté optimálne pre môj dom

Majiteľ domu by sa mal vždy zaujímať o svoje prevádzkové náklady. Vykurovací systém je v našich klimatických podmienkach nevyhnutnou súčasťou každého domu. Tak ako každý dom je špecifický, tak aj vykurovanie musí byť šité na mieru pre dosahovanie optimálneho výkonu, čo sa odráža v platbách za energie.vykurovanie rodinneho domuV minulosti sa všetko a všade predimenzovalo, počítalo sa do budúcnosti s rastom, alebo rozširovaním. Ak sa rozhodujete investovať do svojho vykurovania, výmeny kotla, odporúčame vám, aby ste si nový systém dali ušiť na mieru a možno z toho vyjde o radu nižší kotol. Za kotol, ktorý je o radu nižší zaplatíte menej a jeho využitie v prevádzke je lepšie, čo prináša úspory. Takisto je potrebné zvážiť dostupnosť a cenu vykurovacieho média vo Vašom regióne.

Pri voľbe vykurovacieho média je dôležité zhodnotiť, či máte dostupný plyn alebo elektrinu. Ak nie je k dispozícii plyn ani elektrina, potom prichádza do úvahy ako palivo propán-bután, drevo, olej, lisované pelety, alebo štiepka. Vo všeobecnosti z pohľadu prevádzkových nákladov sú propán-bután a elektrina najdrahšie. Z pohľadu investičných nákladov je najdrahším riešením tepelné čerpadlo alebo vykurovací systém na propán-bután.

Väčšina domov je vykurovaná starými kotlami na hranici životnosti, ktoré sú v prevádzke 15 až 20 rokov s atmosferickými horákmi. Tieto zariadenia nedisponujú reguláciou a celý ich chod sa dá viesť len v dvoch režimoch, v zapnutom alebo vypnutom režime.

Každá technika sa rokmi vyvíja rýchlym tempom. Dnes sú k dispozícii modernejšie kotly s kvalitnejším spaľovacím procesom, inteligentnejšou reguláciu, ktoré v súčinnosti umožňujú dosiahnuť nižšiu spotrebu paliva. Napríklad nízkoenergetické čerpadlá si vedia samé nastaviť otáčky podľa potreby, čím klesá spotreba elektriny.

Ak vykurovanie nemáte správne nastavené, dochádza vždy k 2 situáciám:

  1. Systém je poddimenzovaný, to znamená, že výkon vykurovacieho systému nepostačuje na obsluhu domu pre jeho vykurovacie plochy. Váš kotol bude pracovať vo vysokom tempe a neefektívne. Dôsledkom sú zvýšené prevádzkové náklady a rýchlejšie opotrebenie systému na vykurovanie.
  2. Systém je predimenzovaný, to znamená, že výkon vykurovacieho systému by postačoval na obsluhu väčších vykurovacích plôch ako požadujete. Dôsledkom sú zbytočne vysoké investičné náklady.

Podľa mojich skúseností z oblasti vykurovania je až 80% domov nastavených neoptimálne. Preto sa oplatí nechať si zanalyzovať optimálnosť Vášho kúrenia odborníkom.poradenstvo kurenieAk máte vysoké účty a starý kotol, vhodným riešením môže byť servis odborným pracovníkom a ak to nepomôže,  vymeňte starý kotol za nový kondenzačný.

Kotol je vhodné servisovať raz do roka, alebo si ho dajte aspoň vyčistiť. Platí fakt, že čím viac je zanesený horák, tým horší je spaľovací proces a stúpa Vám spotreba paliva. Vhodné je servis objednať na konci vykurovacej sezóny v apríli, pretože na začiatku sezóny servisáci uvádzajú nové kotly do prevádzky a na Vás nemajú čas.

Ak uvažujete nad výmenou starého kotla za nový kotol, tak Vám uvediem hlavný dôvod, prečo ho vymeniť za kondenzačný kotol.

kondenzačný kotol Vitodens 300-W

Pri kondenzačných kotloch sa využíva aj teplo spalín. Takéto riešenie, je použiteľné v sústavách, kde je nízka teplota vody vracajúcej sa do kotla pod 50°C, pretože čím je nižšia teplota, tým lepšia je kondenzácia, takže ak je vyššia teplota, efekt kondenzácie sa stráca. Takéto riešenie je vhodné aj pri domoch, ktoré boli vykurované samotiažným systémom a kde sú rozvody hrubé a predimenzované. Po výmene kotla môžete dosiahnuť úspory na plyn až do výšky 15%.

Stretli sme sa aj so systémami, ktoré majú nízky objem vody vo vykurovacom systéme. V takomto prípade kondenzácia nie je vhodná, lepším riešením je namontovať klasický kotol s atmosferickým horákom.

Zdroj obrázkov: Viessmann
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Email this to someone

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>